Nowy cykl – Hiszpania na dłużej. Wstęp.

A może tak zostać w Hiszpanii, na dłużej niż tydzień, dwa. Może pomieszkać, zamieszkać, jeździć częściej….

IMG_9196
Widok z casa de pueblo na sprzedaż w rejonie Costa Valenciana.

Od jakiegoś czasu penetruje rynek hiszpańskich nieruchomości. Kryzys w 2013 roku,  sprawił, że ceny nieruchomości, szczególnie poza Katalonią spadły o ponad pięćdziesiąt procent. Bańka napędzona przez banki pękła. Hiszpanie przeinwestowali, mieszkania, domy stoją puste a ceny sięgnęły dna. Ludzie wylądowali na ulicach, wrócili do mieszkań i domów rodziców, młodzi są bez pracy. Nieruchomości jest bardzo dużo, ale rynek wyraźnie zaczyna się odbijać. Czy to ostatni moment na zakup nieruchomości na południu Hiszpanii, gdzie mamy 320 dni słońca, a dni z temperaturą powyżej 18 stopni jest ponad 300?

Oczywiście na każdy kryzysie można zarobić, od każdego dna następuje kiedyś odbicie, dlatego w Hiszpanii ruch w agencjach nieruchomości jest coraz większy. Ludzie przebijają się z ofertami, szukają mieszkań i domów z  przejęć bankowych. Na zapytania agencji nieruchomości, często można usłyszeć, że tych za 50 tysięcy euro już nie ma, są za to droższe…. W Walencji na południu Hiszpanii można trafić jeszcze na mieszkania do remontu za czterdzieści, pięćdziesiąt tysięcy. Nie znajdziemy ich raczej na stronach internetowych agencji. Trzeba przyjechać, szukać i nawiązywać kontakty z tutejszymi agencjami nieruchomości. Mieszkania znikają czasami w ciągu kilku dni od ich wystawienia na rynku. Dla Brytyjczyków, czy Francuzów, taki zakup to pewnie jedna z lepszych forma inwestowania kapitału.

IMG_9097
Dachy Hiszpanii. Zima, luty. Temperatura plus 18.

Zaczynam nowy cykl w którym będę pisał, jak szukać, kupić, poznawać ten rynek, na co uważać przy zakupie. Sam robię w tym temacie pierwsze kroki, nie jestem ekspertem, ale sporo już wiem…. Będą pojawiały się materiały filmowe i sporo zdjęć.

Podróżeismak zmieniają na chwilę profil, odejdą od stricte kuchennych wpisów, skupią się na moment na jednym regionie Hiszpanii, Costa Blanca, co nie oznaczy, że zapomną o dobrym jedzeniu, miejscach wartych zobaczenia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s