#sarna

Kiedy coraz częściej czytam o tym, że woda z wytopionego mięsa z supermarketu, piersi kurczaka lub innych pyszności ma w sobie więcej chemii niż ostra dawka antybiotyków na anginę zaczynam dochodzić do wniosku, że mam dwa wyjścia, albo zrezygnować z mięsa, albo, co dużo bardziej prawdopodobne, jeść rzadziej, ale dobre i sprawdzone. A co nie jest bardziej sprawdzone i zdrowe, niż mięso dziczyzny, która żywiła się leśnym runem, którą jedzono od pokoleń, która była jako pierwsza. Niezbyt często, bez przesady i przejedzenia, ale była. Smaczna, soczysta, dobrze przyprawiona dziczyzna. Nie ma nic bardziej zdrowego. Dziczyzna, czerwone wino, naturalne dodatki. Kwintesencja polskiej kuchni o której piszę i którą chwalę od jakiegoś czasu bardzo, bo jest za co.

sarna_marynataA zaczynam od marynaty w jogurcie naturalnym, rozmarynie, pokruszonym liściu laurowym i rozdrobnionym zielu angielskim i czosnku. Do lodówki na kilka godzin, a najlepiej całą noc.

Następnie cały udziec przekładam do zamykanego naczynia do zapiekania, podpiekam na gorącym tłuszczu i wkładam do piekarnika na mniej więcej godzinę do temperatury około 160 stopni. Wcześniej sarnę okładam marchewką, grubymi plastrami cytryny, podlewam białym winem i masłem.

Do tego pure z selera i sos, który redukujemy i zagęszczamy masłem. Uczta. Mięso sarny pachnie lasem, jest bardzo delikatnie, właściwie nie wymaga ciężkich zawiesistych sosów, gdyż jest smaczne samo w sobie.

sarna

A świeżą dziczyznę można bez problemu kupić w Warszawie, między innymi w sklepie Dziki Trop na Gagarina. Polecam, bo ich oferta jest bardzo sfokusowana a jednocześnie bogata.

 

Jedna uwaga do wpisu “#sarna

  1. Muszę powiedzieć, że tak coś w tym jest, ale z drugiej strony duży wpływ na to ma prawo, bo gdyby rolnik sam mógł po prostu sprzedać prosto z uboju mięso było by nie tylko tańsze, ale po prostu zdrowsze, ale prawo NAKAZUJE obecność pośredników, a więc mamy to co mamy….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s