Tel Aviv zimą.

Wzgórze wiosny

Jestem przekonany, że nie bez powodu najważniejsza metropolia Izraela, Tel Aviv, jest położona dokładnie w tym, a nie innym miejscu. Kiedy w grudniu ruszasz się z Tel Avivu pięćdziesiąt kilometrów na północ, temperatura nagle spada do piętnastu stopni, jest pochmurni i czasami o tej porze roku pada deszcz. Kiedy wracasz do miasta na samochodowym termometrze momentalnie wyświetla się dwadzieścia stopni. Jerozolima, położona zaledwie 60 km od największego miasta Izraela, może zaskoczyć nawet śniegiem, podczas gdy w Tel Avivie, ludzie wygrzewają się w pełnym słońcu na plaży.

tlv1

Koniec grudnia a w Tel Avivie zaczyna się raj dla ptaków. Kiedy, koło siódmej rano otwierasz okno, widzisz światło, czujesz delikatny chłód poranka, ogrzewany przez pierwsze promienie słońca i śpiewające ptaki. Tak intensywnie śpiewające, jak u nas w maju. Grudzień staje się rajem dla ptaków, tak jak nasz, kalendarzowa wiosna w pełni. Nie bez powodu Tel Aviv w wolnym tłumaczeniu oznacza wzgórze wiosny.

Energia

Wiosna, wiosna, aby do wiosny, bo budzimy się wcześnie rano, przecieramy oczy, ale chcemy wstać, bo jest światło, bo nie jest szaro i okropnie. Zaczynamy nowy czas, kiedy się chce, kiedy można więcej. Zmienia się funkcjonowanie organizmu, który zaczyna wszystko od nowa. U nas, obserwując ostatnie lata przesuwa się ten czas, aż do początku maja. Trzy i pół godziny lotu samolotem, rzeczywistość kompletnie się zmienia. Wiosna zimą, ludzie na plaży zaciekle grający w frisby. Bardzo dużo dobrej energii.

tlv3Dla ludzi

Ulice i plaże są dla ludzi, bez stresu, krzyczących dzieci, krzyczących rodziców na dzieci, niezadowolonych min. Można swobodnie, bo nie obowiązuje określony dress code. Można jak się chce, z nogami na stoliku plażowym, na luzie. To jest ważne i to się czuje w tym mieście.

SONY DSC

Jeśli mając siedemdziesiąt lat chcesz się przebrać za nastolatkę, nikt nie weźmie cię za wariata i nie nazwie dzidzią piernik. Życie wygląda tak, jak u nas w pierwszy dzień, po mroźnej zimie, kiedy temperatura przekracza 15 stopni. Wszyscy zdejmują grube kurtki i szukają w szafach czegoś lżejszego, porzuconego w szafie zgniecionego, nie modnego t-shirta i koniecznie okularów słonecznych, jakichkolwiek, to nie ważne. Taki jeden moment, gdzie nikt nie patrzy i nie ocenia tylko cieszy się wiosną.

SONY DSC

2 uwagi do wpisu “Tel Aviv zimą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s