Zrozumieć?

Jabłka i kwiaty.

Kilkuletnia córka Eli Sidi, autorki książki Izrael oswojony, maluje w izraelskim przedszkolu jesień. Maluje słońce, błękitne niebo, zieloną trawę i drzewo na którym  zwiesza kilka czerwonych punktów. Mama z naiwnością zadaje córce, która w Izraelu się urodziła i wychowała pytanie, a to na drzewach to jabłka, tak? Nie mamo, to kwiaty które właśnie teraz kwitną koło naszego bloku. Między Polską a Izraelem, między dwoma różnymi światami, kompletnie odmiennymi, powstała książka, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować gatunkowo. Ta ponad pięćsetstronnicowa praca, to opracowanie, czasami bardzo osobiste, dzięki któremu można wyrzucić sztampowe przewodniki po Izraelu do kosza. Zrozumieć Izrael, tak można postawić otwarty temat tej książki. Temat i problem szalenie trudny, który autorka rozbiera na części w kolejnych rozdziałach poświęconych zarówno świeckim jak i religijnym aspektom życia w tym kraju. Gdzieś po środku te dwa problemy spotykają się, tworząc często nie łatwą do pojęcia mieszankę, którą trudno zrozumieć, a której sama autorka posmakowała, wiążąc się jako nie Żydówka z Izraelczykiem, Żydem z religijnej rodziny, chociaż słowo religijny, dla normalnych świeckich Żydów, żyjących w takich metropoliach, jak Tel Aviv, też nie jest do końca jednoznaczne. Książkę, obok reportaży Pawła Smoleńskiego o Izraelu, warto czytać przed i po. Warto konfrontować z tym co widzi się i obserwuje w Izraelu, będąc tam jedynie kilka dni.

Sidi

Pomiędzy

Ksiądz Weksler Waszkinel, bohater dokumentu Rozdarty – ksiądz Weksler Waszkinel, katolicki ksiądz, Żyd wychowany i uratowany przez polską rodzinę, chce poznać swoje korzenie, ziemię obiecaną, o której marzyli jego rodzice przed wojną. Nie może wyrzucić do kosza swoje tożsamości, przeszłości swoich rodziców, jednocześnie chce pozostać katolickim księdzem, nie ma zamiaru zrzucać habitu, rezygnować z niedzielnej mszy. Marzy o ziemi obiecanej, która dla niego jako Żyda i katolickiego księdza nie istnieje. Dla Izraelczyka nie można być Żydem i jednocześnie katolickim księdzem. Ksiądz Weksler chce zamieszkać w kibucu, poddać się jego prawom, ale w każdą niedzielę (dla Izraelczyków normalnie, pracujący dzień) chce na kilka godzin opuścić kibuc i pojechać do katolickiego klasztoru na mszę. Trafia na mur, podobny do tego w strefie Gazy, nie do przejścia, nie do zrozumienia, jak wiele innych rzeczy w Izraelu. Dokument niezwykle poruszający, pokazujący człowieka między dwoma światami, między dwiema religiami. Obecnie ksiądz Weksler, pracuje i mieszka w Jerozolimie w Instytucie Yadwashen.

ksiadz wekslerEla Sidi w swojej książce o Izraelu przytacza słowa Madonny, która udzieliła wywiadu dla programu telewizyjnego Erew tow im Gaj Pines, a która jest w Izraelu prawie każdego roku w okresie świątecznym Kocham Izrael, jest on dla mnie źródłem energii, miejscem spotkania wszystkiego z wszystkim. Jest w nim chaos i nieporozumienie, ale jednocześnie i magia. 

Zrozumieć Izrael to kompletnie różny temat dla katolickiego księdza Żyda, gojki, mieszkającej na stałe w Izraelu, religijnego Żyda z Mea Szearim czy Bnei Braku, w końcu dla turysty z Europy, który szuka w tu energii, ciepła zimą i odrobiny egzotyki. Za każdym razem tak samo trudny, za każdym razem pokazujący swoje nowe oblicze tego niesamowicie poukładanego i jednocześnie chaotycznego kraju na Bliskim Wschodzie, gdzie na rogu ulicy możesz spotkać haredi, czyli ultraortodoksyjnego Żyda pędzącego po chodniku na rolkach i pchającego wózek z gromadką dzieci.

haredim

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s