Nie wiem co jem…

Jeśli lubisz owoce morza, makarony, pasty, ravioli, sosy, oliwę, domową, włoską kuchnię, nie musisz długo studiować menu. Powiem więcej nie powinieneś tego robić. Wystarczy zapytać kelnera, co poleca, wystarczy popatrzeć w talerze przy stoliku obok i powiedzieć, że to mi się podoba, ja też tak chcę… Możesz tak zrobić pod warunkiem, że znalazłeś się w typowo włoskiej knajpce, nie nastawionej na turystów.  Przeważnie na uboczu, z dala od popularnych szlaków. Wygląda przeważnie niepozornie, bez wielkich neonów z napisem tratoria i menu turistico, a przede wszystkim bez wielkich cen.Jeśli ci się uda trafić w takie miejsce, będziesz zachwycony, atmosferą, smakiem, domowym winem. Udało mi się osiągnąć maksimum zadowolenie w małej włoskiej knajpce na Lido w Wenecji.  A w Wenecji, która w szczycie sezonu jest oblężona przez turystów o smaczne i niedrogie miejsce na dobrą kolację naprawdę niełatwo.
Bo kiedy widzę, że siedząca obok grupa młodych Włochów zamawia białe vino de la casa, czyli domowe wino, carpacio na przystawkę i margherite all’astice, ryzykuję i składam dokładnie takie samo zamówienie. I to nic, że carpacio nie jest z polędwicy wołowej, ale ze świeżej ośmiornicy, a coś co fonetycznie wymawia się jak „margarita”, w domyśle pizza margerita okazuje się ravioli, faszerowanym musem rybnym, polanym delikatnie pikantnym sosem pomidorowym.

Uczta, wszystko jak trzeba, nawet oliwa, leżąca na stole okazuje się wyborna. Wino chłodne, pyszne. I naprawdę nic nie szkodzi, że nie wiem co jem. Takie rzeczy, tylko w lokalnych włoskich knajpach. A tę znajdziecie na Lido w Wenecji, przy Via Lepanto, róg Via Pisani.

2 uwagi do wpisu “Nie wiem co jem…

  1. traTToria
    carpaCCIo
    della casa
    margarita ???? – zapewne chodziło o margherite (liczba mnoga od margherita) czyli margerytki tudzież stokrotki . I nie były one polane a wymieszane z sosem (co zresztą widać na zdjęciu)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s