Zaczynać. Kończyć. Żyć… wyspa Karphatos

Ktoś kiedyś powiedział o greckiej wyspie Itace, że ludzie zapominają tam umierać. Ze Stanów wysyłano nawet specjalne komisje, które miały sprawdzać, dlaczego dawni, greccy emigranci, którzy z USA wrócili w rodzinne strony, mają sto lat i mają się dobrze a Stany muszą nagle wypłacać im emerytury. Jestem na Karphatos, niewielkiej wyspie leżącej między Rodos i Kretą. Wyspa na pewno nie przepiękna, ale mam dowód na to, że może konkurować z długowieczną Itaką.

taras0

Średnia wieku śmierci na jedynym cmentarzu w największym mieście wyspy Pigadii, to 85 lat. Tu nie umiera się młodo. Wyjątkiem od reguły są śmierci tragiczne i nagłe… A cmentarz położony jest bajkowo. Tak jakby ludzie dbali o siebie zawsze, dbali o widok po śmierci, najlepszy widok. Bo to jedyne miejsce w mieście, na wzgórzu, gdzie docierają ostatnie, chowające się za góry promienie słońca. Pierwszy raz spotykam się z czymś takim. Pierwszy raz widzę cmentarz bez przytłaczającej, okrutnej atmosfery. Twarze na medalionach uśmiechnięte.

taras1

Karphatos. Sennie położone, między górami i morzem. Karphatos, jeszcze nie dotknięta masową turystyką wyspa, gdzie na ulicy uśmiechają się do ciebie ci sami mieszkańcy. Babcia siedząca na stołku przy swoim domu. Wróciła akurat od sąsiadki i opowiada rodzinie co u niej. Już wiem, gdzie mieszka kobieta z miniaturową torebką i pieskiem, która przechadza się obok nadmorskich tawern. Spotyka tam inną babcię, która o północy wozi swoje wnuczki na barana po ulicy. Chwilę odpocznie, zje zapiekankę z bakłażanów przed domem i zabawy nie ma końca.

Można robić badania, można stawiać pytania i algorytmy, ale to na pewno nie poprawi humoru towarzystwom ubezpieczeniowym, które mają na utrzymaniu rzesze zadowolonych z życia Greków, którzy dbają, do końca o siebie dbają. Tak myślę.

IMG_1982

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s