Skorpios. Luksusowe widmo.

Wschodnia część Lefkady, jednej z wysp morza Jońskiego. Miejscowość Nydiri, turystyczna, raczej banalna, z niewielką promenadą, tawernami i portem. Przed szczytem sezonu jeszcze cicho, niezbyt tłoczno. Sporo tu rybnych tawern, gdzie przed sezonem można delektować się obfitym talerzem z owocami morza za mniej niż 15 Euro z winem i przystawką. Takiej jakości podawanych owoców morza trudno szukać w obleganych włoskich miejscowościach. Tu ryby, ośmiornice, krewetki i langustynki nie znają słowa zamrażalnik.

Na przeciwko wyspy po jej wschodniej stronie, jak na wyciągnięcie dłoni rozsypane małe, zielone wysepki. Są tak blisko, że chciało by się wejść do wody i popłynąć w ich stronę. Popłynąć do niewielkiej z tej perspektywy rezydencji nad brzegiem morza. Obecnie opuszczonej, ale pamiętającej lata 60′, kiedy w trakcie romansu z Marią Callas, Arystoteles Onassis kupił wyspę Skorpios. Wyspę niewielką, porośniętą lasami i unikatową roślinnością. Wyspę z prywatnymi plażami, przystanią dla jachtów i wielkim domem dla ludzi pracujących na wyspie, zawsze do dyspozycji właścicieli i gości. Wyspę z trzema rezydencjami i lądowiskiem dla helikopterów. Wyspę na której Onassis wziął ślub z Jackie Kennedy i specjalnie dla niej stworzył niewielką plażę z domkiem, przebieralnią.  Obecnie z plaży nie korzystają jej właściciele a statki wycieczkowe mogą do niej podpływać. Podpływać do ogrodzenia z tabliczką zły pies, pływać w krystalicznie czystej wodzie z jednaj strony ze świadomością inwigilacji przez obecnych właścicieli, z drugiej z zetknięciem z romantyczną historią żony Kennediego i magnata finasowego Onasisa.

Plaża Jacquelin Keneddy na wyspie Skorpios.
Plaża Jacquelin Keneddy na wyspie Skorpios.

 

Wyspę Skorpios chciała kupić Madonna i Giorgio Armani. Wyspę, gdzie bywali Wszyscy. Mały mikroskopijny raj gdzie swego czasu bawił się nazwiska z pierwszych stron gazet.

Obecnie co chyba dosyć przykre, wyspa należy do córki rosyjskiego miliardera. Zdecydowała cena, która jest tajemnicą. Spekuluje się jedynie, że cena transakcyjna to około 200 milionów Euro, albo 100 milionów funtów. Wyspa wymarła, zakup był rosyjskim kaprysem. Obecnie jedną z atrakcji Lefkady jest rejs wokół wyspy. Na wyspę jak mówią sprzedający na ulicach przedstawiciele lokalnych biur turystycznych wejść nie można, bo rosyjscy są agresywni. Tyle zostało z legendarnej wyspy Skorpios. Czasami cumuje przy niej kolosalny rozmarów jacht, należący do rodziny rosyjskiego miliadera.

Jacht należący do nowego właściciela wyspy Skorpios.
Jacht należący do nowego właściciela wyspy Skorpios.

Szczątki Arystotela Onassisa spoczywają w małej kapliczce na wyspie Skorpios. Na Lefkadzie w miejscowości Nydiri jest jego pomnik. Patrzy w stronę swojej wyspy.

2 uwagi do wpisu “Skorpios. Luksusowe widmo.

  1. Byliśmy,widzieliśmy,podziwialiśmy.Dzieki wyjazdom z biurem OSCAR z Poznania i wczasach w Pardze mogliśmy płynąć na wyspy jońskie ( super -polecam wycieczkę z Pargi autokarem do Nidri) Wspaniale.Chcę tam kiedyś wrócić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s