Lefkada. Krajobraz cz. 2

#Egremni Beach N’1

Egremni Beach to chyba jedna z najpiękniejszych plaż Lefkady, może nawet Grecji. Jeśli ktoś do tej pory narzekał na greckie plaże, mówiąc, że są wąskie, małe, kamieniste, ich przestrzeń nie rozwija skrzydeł, tak jak w przypadku większości plaż nad Bałtykiem, czy w Kalifornii, na pewno nie widział Egremni. Plaża na która dostać się nie tak prosto. Ze stolicy wyspy trzeba przejechać około 40 km. Większa część trasy to górzyste drogi, czasami bardzo wietrzne i mało bezpieczne. Sama plaża usytuowana jest u podnóża, stromej mniej więcej trzystu metrowej skały, dlatego dojść na nią można jedynie pieszo, pokonując wąski i stromy szlak, który od pewnego momentu jest po prostu wykonaną przez człowieka kładką z dużą ilością stromych, drewnianych schodów.

Droga do Egremni/The way to Egremni Beach
Droga do Egremni/The way to Egremni Beach
Egremni
Egremni

Plaża Egremni to gorący, drobnoziarnisty piasek, cień białych skał, bezkres lazurowego morza, przestrzeń, wiatr, zapach. Plaża do której poza kilkudziesięcioma leżakami z obsługa nie dotarły beach bary, głośna muzyka i sporty wodne. Plaża, która jest kawałkiem niesamowitej greckiej, spokojnej przestrzeni, idealnej do wakacyjnego wypoczynku.

Wracając z plaży, przy wyjeździe na drogę główną, polecam zjeśc lunch w niewielkiej tawernie Avra, gdzie posiłki podaje się na tarasie z widokiem na okoliczne gaje oliwkowe. Tawernę prowadzi młode, greckie małżeństwo, które wytwarza własną oliwę, oliwki, tsipuro (lokalny destylat) i miody. Zjadłem tu najlepszą w życiu pastę z owocami morza. Pierwsze wrażenie było tak zaskakujące, że prawie złudne. Idealna pasta z owocami morza w Grecji? Fakt doskonałości tej potrawy potwierdziła chwilę później grupa włoskich turystów, którzy nie mogli przestać zachwalać tego dania.

Taverna Avra. Lefkada.
Taverna Avra. Lefkada.
pasta z owocami morza/seafood pasta
pasta z owocami morza/seafood pasta

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189460-d2323697-Reviews-Avra_Taverna-Lefkada_Ionian_Islands.html

Jednodniowa wycieczka, Lefkada w pigułce, Grecja dzika bez zakłóceń, które podają głównie polskie media na temat kryzysu i kolejnych nie udanych rozmów. Tu tego nie czuć, nie widać. Wszystko toczy się swoim, spokojnym życiem i tak chyba być powinno. Przynajmniej tu, gdzie wyspa dzika, nie skomercjalizowana i prosta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s