Dachy Alicante.

Fiesta.

Sobotnia noc. Połowa października. Ulice dzielnicy Santa Cruz w Alicante pełne. To dopiero początek długiej nocy. Mam wrażenie, że nikt tu nie rozmawia i wszyscy mówią przez siebie. Restauracje i knajpy pełne. To podobno wyjątkowa ciepła jesień. Ta noc potrwa conajmniej do ósmej rano, bo dopiero wtedy ustaną ostatnie krzyki i toasty. Hiszpania się bawi, jak w każdy weekend.

img_6827

Cisza po weekendzie potrwa do poniedziałku, ale na krótko, bo już we wtorek ulice zapełnią się po raz kolejny. O pierwszej w nocy ruch w centrum miasta, jak w godzinach szczytu. To noc przed narodowym, hiszpańskim świętem, Fiesta Nacional. Świeci słońce, chociaż codziennie zapowiadają deszcz. To przedziwne w tej części Hiszpanii, codziennie obserwuję pogodę w różnych aplikacjach, zapowiedź to chmury i opady, po czym otwieram okna przed południem i świeci słońce. Myślę o najniższej sprawdzalności i o tym, że słońce w tej części Europy na Costa Blanca wygrywa nawet z prognozami. Na Fiesta Nacionale ludzie wychodzą na ulice, siedzą w kawiarnianych ogródkach, na promenadzie, gdzie rostawione są pojedyncze krzesła, na plaży. Część ludzie zbiera się przy głównej ulicy, gdzie idzie krótka parada policji, wojska i orkiestry, ludzie biją brawo, śmieją się, krzyczą Viva Espania. Nie ma w tym zadęcia i nawet pan, który prowadzi żołnierzy na czele pochodu, pozuje do zdjęć, jak na cyrkowiec na arenie.

IMG_7016.jpg

Dni na południu Hiszpanii zaczynają się i kończą na dachach. Każdy ma swój dach, swój widok, kawałek balkonu, wielki taras, ganek, patio, albo pobliski skwer z ulubiona kawiarnią lub barem. To tu zaczynają się i kończą dnie. Głośnymi rozmowami i gwarem.  Ktoś wyjdzie na spacer z psem i nie założy butów, bo szybko, bo kamienie już nagrzane słońcem.

Santa Cruz. Alicante. Hiszpania.
Santa Cruz. Alicante. Hiszpania.
Alicante. Santa Cruz.
Alicante. Santa Cruz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s