Alicante. Top 10.

Subiektywnie, bez pośpiechu, bez nadęcia i przewodnika w dłoni, o moim Top 10 z Alicante. Nie będzie to wybór dotyczący całego regionu z Walencją, Murcją czy Cartageną. To zostawiam na potem. W tym wpisie interesuje mnie tylko miasto, o którym piszę się i mówi bardzo skrajnie, zachwycająco i nudnie. Ja nie popadając w skrajności znalazłem w nim to co najlepsze, najciekawsze, najsmaczniejsze, najładniejsze, najbardziej optymalne do odpoczynku i zwyczajnie miło spędzonego czasu. To wciąż subiektywny wybór, ale jeśli ktoś chce poznać to miasto, a zostanie w nim tylko dwa, trzy dni może wydać mu się pomocny.

 1. Santa Cruz, dzielnica Alicante, jak z obrazka, pocztówki, czas tu jakby się zatrzymał. Domy, a raczej domki, udekorowane tradycyjną terakotą, kwiaty w doniczkach, drzewa, widok na miasto i morze. Santa Cruz króluje nad całym Alicante, patrzy na miasto z góry, również w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dzielnica położona jest na wzgórzu, a przekraczając jej granice znajdujemy się w jakby innym, oderwanym od architektury całego miasta miejscu. Czas płynie tu inaczej, nic się tu nie spieszy. Drzwi do domów są otwarte, niezależnie od tego, czy przebywają w nim akurat właściciele. W Santa Cruz, znajduje się najstarszy kościół w Alicante, bazylika Santa Maria z XIV w.

  Santa Cruz. Alicante. Spain.
  Santa Cruz. Alicante. Spain.
 2. Park Ereta, to nowsza część i jednocześnie przedłużenie dzielnicy Santa Cruz. Powstał w latach dziewięćdziesiątych, zaprojektowany tak, aby zlewać się z krajobrazem kamiennego wzgórza i zamkiem Św. Barbary. Park w którym nie słyszy się gwaru miasta, królują w nim cykady, oleandry i mnóstwo miejsc do piknikowania, spacerów, patrzenia.

  Ereta Park. Alicante. Spain
  Ereta Park. Alicante. Spain
 3. Czysta długa plaża w mieście to rzadkość, a Playa del Postiguet, jest naprawdę przestronna, zadbana z przyzwoitą infrastrukturą. Lekko uciążliwe w tym miejscu są niezliczone ilości Azjatek, proponujących masaże – dźwięk wypowiedzianych setki razy słów, masaje, masaje, massage…. w pewnym momenie staje się lekko uciążliwy.

  Playa Postiguet. Alicante.
  Playa Postiguet. Alicante.
 4. Plac Miro – Plaza Gabriel Miro. Plac, kawiarnia, prawie stuletnie fikusy, tworzą niesamowity klimat tego miejsca. Siadając w kawiarni, położonej w centralnej części placu, można poczuć się jak w drzewie. Kompletny relaks z kieliszkiem wyśmienitej czerwonej Rjohy wieczorem i zimną Cavą w ciągu dnia. Miejsce z niesamowitą energią i spokojem, mimo, że w samym centrum miasta, gdzie spotykają się młodzi, starzy, panie w taftowych sukniach do ziemi i miejscowi hipsterzy.

  Plac Gabriela Miro.
  Plac Gabriela Miro.
 5. Targ. Mercado Centarl. Miejsce codziennych zakupów miejscowych i atrakcja turystyczna. Niezliczone ilości stoisk ze świeżymi rybami, owocami i inną spożywką. Drobny minus, to tylko jedno, mało atrakcyjne miejsce z tapasami. W porównaniu z Mercado w Barcelonie, ten w Alicante wypada nieco słabo. Przebija jedynie  bardzo dużym wyborem świeżych ryb.

  Mercado. Alicante. Spain.
  Mercado. Alicante. Spain.
 6. Promenada. Jak każda inna, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża i plaży. Nic szczególnego, ale urzekły mnie tu, porozstawiane, czasami bez większej logiki i pomysłu pojedyncze drewniane krzesełka, na których siedzieli od rana do późnych godzin wieczornych głównie miejscowi i starsi ludzie. Krzesełka emeryckie, jakby przyniesione z domu, zarezerwowane na prywatną emeryturę na południu Hiszpanii. Urocze.

  Promenda. Alicante. Spain.
  Promenda. Alicante. Spain.
 7. Pesca Al Peso (w wolnym tłumaczeniu ryba na wagę) – sklep rybny i restauracja, odwiedzana głównie przez miejscowych. Odwiedziłem to miejsce kilka razy, obserwowałem pracowników. Ryby i owoce morza poukładane na wielkich lodowych kontuarach i dbałość o nie niesamowita, oglądanie, przeglądanie posypywanie lodem z uśmiechem w stronę ryby i gości. Efekt jest taki, że na talerzu ląduje naprawdę świeża, znakomicie przyrządzona ryba. W restauracji można wybrać dwa rodzaje menu, jedno za 12,99, drugie za 17,99 Euro. W każdym przypadku dostaniecie od czterech do pięciu dań rybnych, a od langustynek, po małże św. Jakuba, przez sardynki i filety rybne, wszystko przyrządzone z gracją bez kombinowania i zabijania smaku tonami przypraw i sosów. Ta restauracja to dla mnie królowa smaku w Alicante, bez zadęcia, bo można tu wejść po plaży w szortach i wieczorem w stroju bardziej formalnym.

  Pesca Al Peso. Restauracja i sklep rybny w Alicante.
  Pesca Al Peso. Restauracja i sklep rybny w Alicante.
 8. Tabarca, kocia wyspa. Relaks i obcowanie z naturą, poza miastem, krystalicznie czysta woda i surowy krajobraz. Statki na wyspę w sezonie kursują codziennie, poza sezonem w weekendy.
 9. Sangria i inne. Sangrie wszyscy znają. Przyznam nie mogłem patrzeć, że jako Sangria Fresca jest sprzedawana na plaży ta najtańsza, gotowa z supermarketu, przygotowana pod palmą w niezbyt sterylnych warunkach. Na szczęście lokale knajpy same przygotowują ten zimny napój, na bazie dobrego wytrawnego wina. Inne godne polecania alkohole, to na pewno Aqua Valenciana, drink na bazie soku z pomarańczy, likieru Quantro i Ginu i podawany na koniec kolacji żółty likier na bazie sześciu ziół, Licor de Hierbas El Afilador.

  Aqua Valenciana. Plan Miro. Alicante.
  Aqua Valenciana. Plan Miro. Alicante.
 10. Uliczne Fiesty. Ja trafiłem na Fiesta National de Espania, pełną pozytywnej energii słoneczną fiestę, na cześć odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.Następnego dnia słuchałem przez przypadek dialogu dwóch miejscowych kobiet, opowiadających sobie, że jutro tez jest fiesta. Nie znalazłem jej jednak w kalendarzu świąt hiszpańskich… ale większość pań tego dnia założyła suknie do ziemi i wysokie szpilki.

  Fiesta Nacionale. Alicante.
  Fiesta Nacionale. Alicante.

Jedna uwaga do wpisu “Alicante. Top 10.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s