Rastro. Targ staroci. Costa Blanca.

Jakiś czas temu na na znanym, warszawskim targu staroci zapłaciłem krocie za piękną, fakt ramę do lustra. Warszawa się ceni, tym bardziej miłym zaskoczeniem była dla mnie oferta hiszpańskich rastr w okolicy Costa Blanca. Rastro, czyli targ rzeczy używanych, z drugiej ręki. Można trafić na prawdziwe perełki, antyczne stoliki z końca XIX w. można tu kupić za 20 Euro.  Wazony, porcelanę, za 1 euro od sztuki. Prawdziwy raj dla tych, którzy myślą o gustownym urządzeniu swojego hiszpańskiego domu, bądź tych którzy nie kupują suwenirów na straganach z chińszczyzną.

Rastro, Xalo, Costa Blanca.

Niezliczona ilość tanich przedmiotów na targach staroci w Hiszpanii, wynika z tego, że przed wielkim kryzysem Hiszpanie w obłędzie kupowali nowe mieszkania i domu, zostawiając swoje puebla, czyli miejskie stare domy starszym pokoleniom, które po jakimś czasie zostawiały swoje domy, na niełaskę handlarzy i poszukiwaczy starci, ale też rodzin, które pozbywały się całego dobytku, bardzo często za bezcen. Do tej pory w Hiszpanii wystawiane są sprzedaż domy z całym, niekiedy niesamowitym dobytkiem. Można trafić na nie lada skarby, jak komody, lustra, bibeloty, pamiętające dawne, czasy. Poniżej, film z rastro w El Verger.

Właściwie większość miejscowości organizuje swoje lokalne rastra, mniej lub bardziej regularnie. Dwa, cykliczne, cotygodniowe polecane przez mnie to:

Xalo, funkcjonujące w każdą sobotę. Dodatkowym atutem tego rastro jest sąsiedztwo niezłej bodegi, czyli winiarni, gdzie dobrej jakości wina wina można kupić w śmiesznych cenach, 3 Euro za 3 litry.

Bodega. Xalo.

El Verger, miejscowość bliżej morza, przy autostradzie A-7, Walencja-Alicante. Czynne w każdą niedzielę. Poza starociami, jest tu świetnie funkcjonujący bazar warzywno owocowy i zaskakująco dobra tapas restauracja, gdzie na deser, można trafić na fenomenalnego bakłażana, na słodko z kozim serem, który został chyba kulinarnym odkryciem tego sezonu.

Bakłażan na słodko. Restauracja tapas, Casa Colom

Casa Colom

Rastra to zabawa, przyjemność z kupowania i cieszenia się pięknymi przedmiotami, jeśli dodać do tego słońce, zieleń i pyszne jedzenie, staje się to mieszanką prawdziwej afirmacji śródziemnomorskiego życia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s